Scroll To Top

2015  |  2014  |  2013  |  2012  |  2011  |  2010  |  2009

2008
  |  2006  |  2005  |  2004  |  2003  |  2002  |  2001

1991  |  1990 

2016 Spartan Women's Track Results

Date Opp./Tourn. Level Time/Result
Mon, Feb 15 Sterling Invite 8th Place
Sat, Feb 20 De La Salle Invite (126 points) V 1st Place
Sat, Feb 27 Evanston Invite V No Scoring
Sat, Mar 5 West Lafayette Invite V No Scoring
Sat, Mar 12 Proviso East Invite (17.25 points) V 7th Place
Sun, Apr 3 Al Joyner Meet at ESL (31 points) 7th Place
Wed, Apr 13 JCA, Nazareth at Marist No Scoring
Thu, Apr 14 Hillcrest Invite (31.5 points) 6th Place
Sat, Apr 16 Joliet West Invite (59.5 points) 5th Place
Sat, Apr 23 Bremen Invite (31 points) 5th Place
Wed, Apr 27 Marist, Nazareth at JCA V Postponed
Thu, Apr 28 Oak Forest Invite V Postponed
Thu, May 5 ESCC Meet at Carmel (103 points) V 3rd Place
Sat, May 7 McNamara Irish Relays V 2nd Place
Thu, May 12 IHSA Hillcrest Sectional (48 points) 6th Place
May 20-21 5 events at IHSA State (Kelly Mindak 10th in 800) V  

2015 Spartan Women's Track Schedule

Date Opp./Tourn. Level Time/Result
Sat, Feb 21 De La Salle Invite V 4th Place
Sat, Feb 28 Evanston Invite V 2nd Place
Sat, Mar 7 West Lafayette Invite V  
Sat, Mar 14 Proviso East Invite V 8th Place
Fri, Apr 3 Al Joyner Meet at ESL  
Wed, Apr 8 Marian Catholic 58, Joliet Catholic 31*
1-0, 1-0
Wed, Apr 15 Providence 45, Marist 40, Marian Catholic 32*
1-2, 1-2
Thu, Apr 16 Hillcrest Invite 5th Place
Sat, Apr 18 Joliet West Invite 6th Place
Fri, May 1 Oak Forest Invite (16 points) V 11th Place
Wed, May 6 ESCC Meet at Carmel (41 points) V 6th Place
Sat, May 9 McNamara Irish Relays  (19 points) V 4th Place
Thu, May 14 IHSA Kankakee 2A Sectional (29 points) 9th Place
Sat, May 23 400 relay in IHSA State finals V 7th Place

2014 Women's Track Schedule

Date Opp./Tourn. Level Time/Result
Sat, Feb 22 De La Salle Invite V 6th Place
Sat, Mar 1 Evanston Invite V no scoring
Fri, Mar 7 West Lafayette Indoor V no scoring
Sat, Mar 15 Proviso East Invite V 7th Place
Sat, Apr 5 Joyner Invite (E St. Louis) V 11th Place
Wed, Apr 9 Benet 109, Marian 46, St. Viator 31* V
1-1, 1-1
Wed, Apr 16 Joliet Catholic at Fenwick* V Cancelled
Thu, Apr 17 Hillcrest Invite V 11th Place
Sat, Apr 19 Joliet West Invite V 5th Place
Wed, Apr 23 Marist 53, Providence 50, Marian 41* V
1-3, 1-3
Sat, Apr 26 Bremen Invite (19 points) V 9th Place
Wed, Apr 30 Marian 70, Nazareth 29, Carmel 20* V
3-3, 3-3
Fri, May 2 Oak Forest Invite V 12th Place
Wed, May 7 ESCC meet at Fenwick (32 points) V 7th Place
Thu, May 15 IHSA Hillcrest 2A Sectional (12 points) V 14th Place

2013 Spartan Women's Track results

Date Opp./Tourn. Level Time/Result
Sat, Feb 9 at Lockport Invite (68 points) V 3rd Place
Sat, Feb 16 Grand Valley Invite V Non-scoring
Sat, Feb 23 Lockport Invite V 9th Place
Sat, Mar 9 Proviso West Invite V 15th Place
Fri, Mar 22 Imani Haynes at Prep Top Times V 4th Place
Wed, Apr 3 Benet 84, St. Viator 34, Marian Catholic 30* V 0-2, 0-2
Fri, Apr 5 Kersee Invite at E. St. Louis V 10th Place
Wed, Apr 24 Carmel 69, Marian 55, Nazareth 4* V 1-3, 1-3
Fri, Apr 26 Oak Forest Invite V 10th Place
Wed, May 1 ESCC meet at Fenwick (Concordia- 79.5 points) V 3rd Place
Sat, May 4 Bishop Mac Relays V 5th Place
Thu, May 9 IHSA H-F Sectional V 7th Place
May 16-18 Imani Haynes at IHSA State meet (300 hurdles) V 9th Place

2012 Women's Track Results

Date Opp./Tourn. Level Time/Result
Wed, Apr 4 Benet 77, Marian 58, St. Viator 33* V
1-1, 1-1
Sat, Apr 7 Kersee Invite at E. St. Louis V 5th Place
Wed, Apr 11 Fenwick at Joliet Catholic (no scoring)* V  
Thu, Apr 12 Hillcrest Invite (44 points) V 6th Place
Wed, Apr 18 Providence 73, Marist 58, Marian 44* V
1-3, 1-3
Sat, Apr 21 Bremen Invite (86 points) V 3rd Place
Wed, Apr 25 Marian 58, Carmel 48, Nazareth 22* V
3-3, 3-3
Fri, Apr 27 Oak Forest Invite (46 points) V 4th Place
Wed, May 2 ESCC meet at Benedictine (97 points) V 2nd Place
Thu, May 10 Homewood-Flossmoor 3A IHSA Sectional V  
May 17-19 Imani Haynes (300 hurdles) at IHSA State V 24th Place

2011 Women's Track Results

Date Opp./Tourn. Level Time/Result
Sat, Mar 5 DeLaSalle Invite V  
Sat, Mar 12 Charleston Invite (11 points) V 28th Place
Sat, Apr 2 J Joyner Kersee V 10th Place
Wed, Apr 6 St Viator 69, Benet 47, Marian Catholic 17* V
0-2, 0-2
Wed, Apr 13 Lost to Joliet Catholic, Fenwick* V
0-4, 0-4
Thu, Apr 14 Hillcrest Invite V 10th Place
Wed, Apr 20 Marian 67, Marist 52, Providence 16* V
2-4, 2-4
Sat, Apr 23 Bremen Invite (90 points) V 2nd Place
Wed, Apr 27 Beat Carmel, Nazareth* V
4-4, 4-4
Fri, Apr 29 Oak Forest Invite V 5th Place
Wed, May 4 ESCC Conference Meet at Benet V 2nd Place
Thu, May 12 IHSA Homewood-Flossmoor Sectional V 12th Place
May 19-21 Imani Haynes at IHSA State meet, Charleston V 8th, 22nd

2010 Women's Track Results

Date Opp./Tour. Level Time/Result
Mon, Feb 15 DeLaSalle Invite (91.5 points) V 1st Place
Fri, Feb 26 Lin Way East Invite V 5th Place
Wed, Mar 3 Crete-Monee, H-F beat Marian V  
Sat, Mar 13 Charleston Invit V 22nd Place
Fri, Apr 2 J Joyner Kersee at ESL V 16th Place
Wed, Apr 7 Benet 124.3, St. Viator 35, Marian 20.67* V
0-4, 0-2
Wed, Apr 14 Marian 65, Fenwick 53, Joliet Catholic 45* V
2-4, 2-2
Thu, Apr 15 Hillcrest Invite V 9th Place
Wed, Apr 21 Marian 60.5, Marist 58, Providence 42.5 V
4-4, 4-2
Sat, Apr 24 Bremen Invite (41 points) V 6th Place
Wed, Apr 28 Marian 97, McNamara 20, Nazareth 18, Carmel 13* V
7-4, 6-2
Fri, Apr 30 Oak Forest Invite V 7th Place
Wed, May 5 ESCC Conference Meet at Marian V 3rd Place
Thu, May 13 IHSA Bloom Township 3A Sectional V 12th Place
Sat, May 22 Paige Crawford, Imani Haynes at IHSA State Finals V  

2009 Results

Date Opp./Tourn. Level Time/Result
Sat, Feb 16 De La Salle Invitational V 1st Place
Sat, Feb 21 De La Salle Invitational V 2nd Place
Fri, Feb 27 Lincoln-Way East Invitational V 4th Place
Wed, Mar 4 H-F 91.5, C-M 72.5, MC 23, Rich East 13 V  
Wed, Apr 8 Benet 68, St. Viator 51, Marian 35* V
0-2, 0-2
Wed, Apr 15 Fenwick at Joliet Catholic* V
0-4, 0-4
Thu, Apr 16 Hillcrest Invitational V 5th Place
Wed, Apr 22 Marist 83, Providence 71, Marian 32* V
0-6, 0-6
Sat, Apr 25 Bremen Invite V 5th Place
Wed, Apr 29 St. Joseph, Nazareth at Carmel* V
1-8, 1-8
Fri, May 1 Oak Forest Invitational V 9th Place
Wed, May 6 ESCC Conference Meet at MC (96 points) V 2nd Place
Sat, May 16 IHSA Homewood-Flossmoor Sectional (32.33) V 9th Place
Fri-Sat, May 22-23 Amber Simonton (200) at IHSA state V 21st Place

2008 Results

Date Opp./Tourn. Level Time/Result
Tue, Feb 5 Joyner Invite V  
Sat, Feb 16 DeLaSalle Invite V 1st Place
Fri, Feb 22 Lincoln-Way East Coed Invite V 5th Place
Wed, Feb 27 Crete-Monee at Homewood-Flossmoor V
W, L
Sat, Mar 1 Charleston Invite V 14th Place
Sat, Mar 8 DeLaSalle Invite V 1st Place
Wed, Apr 2 St. Viator, Benet beat Marian Catholic* V
0-2, 0-2
Fri, Apr 4 Joyner Invite at E. St. Louis V 10th Place
Wed, Apr 16 Marist 236, Marian 134, Providence 114* V
1-3, 1-3
Sat, Apr 19 Bremen Invitational V 3rd place
Wed, Apr 23 Marian 226, Carmel 88, Nazareth 62, St. Joseph 28* V
4-3, 4-3
Wed, Apr 30 ESCC Conference Meet at Benet (70 points) V 2nd Place
Fri, May 9 IHSA Plainfield Central Sectional (18 points) V 12th Place
Sat, May 17 Tahsha Mitchell at IHSA State Finals (Charleston) V --

2006 Results

Date Opp./Tourn. Level Time/Result
Wed, Mar 1 Crete-Monee at H-F V  
Sat, Mar 25 Bloom Invitational  V  
Tue, Mar 28 Seton at TF South V  
Sat, Apr 1 East St Louis Relays V  
Wed, Apr 5 St. Viator at Benet* V  
Wed, Apr 12 Fenwick at Joliet Catholic* V  
Thu, Apr 13 Hillcrest Invitational (45 points) V 5th Place
Wed, Apr 19 Providence - Marist V postponed
Sat, Apr 22 Bremen Invitational (103 points) V 1st place
Wed, Apr 26 Marian 113, Nazareth 28, Carmel 10 V  
Fri, Apr 28 Oak Forest Invitational V  
Wed, May 3 ESCC Conference Meet (119 points) V 1st place
Fri, May 12 IHSA Marian Catholic Sectional V --
Sat, May 13 IHSA Sectional (42 points) V 6th place
Fri-Sat, May 19-20 Gergel, Borowczak at IHSA state (EIU) V Gergel 2nd

2005 Results

Day Date Opponents Time/Record
Sat. March 26 at Bloom Invitational (Bloom Trail)  
Tue. March 29 Seton, TF North at TF South 3-0
Thu. March 31 Marian Catholic 79, Oak Forest 53 4-0
Wed. April 6 BENET 79, MC 69, ST. VIATOR 24* 5-1, 1-1
Wed. April 13 Marian 81, Fenwick 62, JCA 42* 7-1, 3-1
Fri. April 15 at Hillcrest Invitational (V only) 1st place
Tue. April 19 Marist 77.5, Providence 70, MC 45.5 7-3, 3-3
Wed. April 20 at TF South Invite (82 points) 4th place
Mon. April 25 at Bremen Invitational (V only) 1st place
Wed. April 27 CARMEL, NAZARETH*  
Fri. April 29 at Oak Forest Invite (51 points) 6th place
Wed. May 4 ESCC meet at Providence (138.5 pts.) FIRST PLACE
Fri. May 13 Andrew Sectional meet (71 points) 3rd Place
Fri.-Sat. May 20-21 IHSA State meet at EIU (13.5 points) 20th Place

2004 Results

Day Date Opponents Time/Record
Thu. April 1 MC 117, OF 86, Shepard 54, Bowen 9 3-0
Sat. April 3 at Crete-Monee Invite (103 points) 3rd place
Wed. April 7 Benet 117, Marian 61, St. Viator 13* 4-1, 1-1
Mon. April 12 MC 79, SETON 65, , Q. OF PEACE 34 6-1
Wed. April 14 MC 77, FENWICK 65, JCA 40* 8-1, 3-1
Sat. April 17 at Hillcrest Invitational (110 points) 1st place
Wed. April 21 at TF South Invitational (74 points) 4th place
Sat. April 24 at Bremen Invitational (86 points) 3rd place
Wed. April 28 MC 89, NAZARETH 52, CARMEL 36* 10-1, 5-1
Fri. April 30 at Oak Forest Invitational (98.5 points) 1st place
Wed. May 5 ESCC meet at Benet Academy 2nd place
Fri.-Sat. May 14-15 IHSA Rich Central Sectional (65 points) 4th place
Fri.-Sat. May 21-22 IHSA State meet at EIU 6 qualifiers

2003 Results

Day Date Opponents Time/Record
Sat. March 29 at Bloom Invitational 2nd place
Tue. April 1 TF South 102, MC 84, Seton, TFN 41 2-1
Thu. April 3 Oak Forest 86, Marian 74, Shepard 27 3-2
Sat. April 5 at Crete-Monee Invitational 6th place
Mon. April 7 MARIST* ppd.
Mon. April 14 MC 85, Q.PEACE 80, SETON 69, MARIST 32 6-2
Sat. April 19 at Hillcrest Invitational (60 points) 4th place
Wed. April 23 at TF South Invitational 4th place
Sat. April 26 at Bremen Invitational (79 points) 4th place
Wed. April 30 FENWICK, JCA, PROVIDENCE* ppd.
Fri. May 2 at Oak Forest Invitational (84.5 points) 4th place
Wed. May 7 ESCC meet at Benet (71 points) 5th place
Fri-Sat May 16-17 Andrew IHSA Sectional (62 points) 3rd place
Fri.-Sat. May 23-24 5 events at IHSA State (EIU)- 14th place C. Taylor- State champ

2002 Results

Day Date Opponents Time/Record
Tue. March 26 TF North, Seton at TF South ppd.
Wed. March 28 Oak F., Sandburg, Hillcrest
Sat. March 30 at Crete-Monee Invite
Wed. April 3 MC 91, Nazareth 55, JCA 36*
Wed. April 10 MC 81, Seton 53, Q. Peace 49
Sat. April 13 at Hillcrest Invitational (2 points) 6th Place
Mon. April 15 Carmel 121, MC 47, Prov. 15
Wed. April 17 at TF South Invite (68.5 points) 4th place
Sat. April 20 at Bremen Invite (96 points) 4th Place
Wed. April 24 St. Viator, McNamara* ppd.
Fri. April 26 at Oak Forest Invite (87 points) 4th place
Wed. May 1 ESCC meet (97 points) 3rd place
Fri. May 10 Bremen IHSA Sectional
Fri-Sat May17-18 IHSA AA State

2001 Results

Date Opponents Time/Record
March 27 TF South 133, Marian 85, Seton 39, TF North 2 2-1
March 29 Sandburg 82, Marian 67, Oak Forest 38 3-2
March 31 at Crete-Monee Invite 6th Place
April 4 Marian 83, Benet 79, Joliet Catholic 21* 5-2, 2-0
April 9 Marian 110, Providence 77, Q of Peace 41, Seton 36 8-2, 3-0
April 14 at Hillcrest Invitational 10th Place
April 18 at TF South Invite 6th Place
April 25 Marian 91, St Viator 48, Joliet Catholic 37 10-2, 4-0
April 26 at Bremen Invite 4th Place
April 27 at Oak Forest Invite 6th place
May 2 ESCC meet 4th place
May 11 Rich South IHSA AA Sectional (23 points) 12th Place
May 18-19 IHSA AA State (Jori Jacobeit- 1,600, 3,200)

1991 Results

Date Opponents Time/Record
April 10 Maria 85, St. Martin 80, Marian 41, Seton 37 1-2
April 13 Argo Invite (3 points) 9th Place
April 16 Marian, McNamara, Benet (incomplete)  
April 19 TF South Invite (21 points) 9th Place
April 25 Providence 104, Marian 63, Mt. Assisi 43, Lourdes 41 3-3
April 27 Marian Invite (48 points) 5th Place
April 30 Marian 115, Illinois Lutheran 17 4-3
May 5 GCAC meet (15.5 points) 10th Place
May 7 Illiana Christian 85, Marian 53 4-4
May 10 Bloom IHSA Sectional (2 points) T-14th Place

1990 Results

Date Opponents Time/Record
April 6 TF South Invite (11 points) 12th Place
April 14 Argo Invite (10 points) 9th Place
April 19 Oak Forest 80, Sandburg 66, Marian 64, Rich South 22 1-2
April 24 Marian 89, U-High 71, Acad/Lady 61, Lourdes 44, IHM 36 5-2
April 26 Crete-Monee 105, Rich East 72, Marian 40, Maria 32 6-4
April 28 Marian Invite (74.5 points) 3rd Place
May 1 Marian 85, McNamara 76, Illinois Lutheran 6 8-4
May 8 Providence 74, Plainfield 61, Marian 37 8-6
May 12 Lincoln-Way IHSA Sectional (2 points) 16th Place